contestada

The drawing shows three particles far away from any other objects and located on a straight line. The masses of these particles are mA = 363 kg, mB = 517 kg, and mC = 154 kg. Find the magnitude and direction of the net gravitational force acting on each of the three particles (let the direction to the right be positive).Particle A is 0.5m from B and B is .25m from C... All in a straight line.

Respuesta :

Answer:

[tex]F_a=5.67\times 10^{-5}\ N[/tex]

[tex]F_b=3.49\times 10^{-5}\ N[/tex]

[tex]F_c=9.16\times 10^{-5}\ N[/tex]

Explanation:

Given:

  • mass of particle A, [tex]m_a=363\ kg[/tex]
  • mass of particle B, [tex]m_b=517\ kg[/tex]
  • mass of particle C, [tex]m_c=154\ kg[/tex]
  • All the three particles lie on a straight line.
  • Distance between particle A and B, [tex]x_{ab}=0.5\ m[/tex]
  • Distance between particle B and C, [tex]x_{bc}=0.25\ m[/tex]

Since the gravitational force is attractive in nature it will add up when enacted from the same direction.

Force on particle A due to particles B & C:

[tex]F_a=G. \frac{m_a.m_b}{x_{ab}^2} +G. \frac{m_a.m_c}{(x_{ab}+x_{bc})^2}[/tex]

[tex]F_a=6.67\times 10^{-11}\times (\frac{363\times 517}{0.5^2}+\frac{363\times 154}{(0.5+0.25)^2})[/tex]

[tex]F_a=5.67\times 10^{-5}\ N[/tex]

Force on particle C due to particles B & A:

[tex]F_c=G.\frac{m_c.m_b}{x_{bc}^2} +G.\frac{m_c.m_a}{(x_{ab}+x_{bc})^2}[/tex]

[tex]F_c=6.67\times 10^{-11}\times (\frac{154\times 517}{0.25^2}+\frac{154\times 363}{(0.25+0.5)^2} )[/tex]

[tex]F_c=9.16\times 10^{-5}\ N[/tex]

Force on particle B due to particles C & A:

[tex]F_b=G.\frac{m_b.m_c}{x_{bc}^2} -G.\frac{m_b.m_a}{x_{ab}^2}[/tex]

[tex]F_b=6.67\times 10^{-11}\times (\frac{517\times 154}{0.25^2}-\frac{517\times 363}{0.5^2} )[/tex]

[tex]F_b=3.49\times 10^{-5}\ N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS