Respuesta :
Answer:
1440 × 10⁴ N/C
Explanation:
Data provided in the question:
Charge density λ1 = 0.6 μC/cm = 6 × 10⁻⁵ C/m
a = 7.5 cm = 0.075 m
Now,
Electric field due to a line charge at a distance 'a' is given as:
Ex(P) = [tex]\frac{\lambda}{2\pi\epsilon_0a}[/tex]
also,
we know
[tex]\frac{1}{4\pi\epsilon_0}[/tex] = 9 × 10⁹ Nm²/C²
Thus,
we have
Ex(P) = [tex]\frac{2}{2}\times\frac{\lambda}{2\pi\epsilon_0a}=\frac{2\lambda}{4\pi\epsilon_0a}[/tex]
therefore,
Ex(P) = [tex]\frac{2\times6\times10^{-5}\times9\times10^9}{0.075}[/tex]
= 1440 × 10⁴ N/C
The value of the x-component of the electric field produced by the line of charge at point P is [tex] 1440 \times 10^{4} \;\rm N/C[/tex].
Charge Density is termed as the amount of electric charge present in any conductor per unit of length.
Given data:
The value of charge density is, λ1 = 0.6 μC/cm.
The location of charge at a point P is, (x, y) = (a, 0).
Here, the value of a is 7.5 cm.
The expression for the electric field due to a line charge at a distance 'a' is given as,
Here, k is Coulomb's constant.
Solving as,
[tex]E = \dfrac{2 \times (6 \times 10^{-5}) \times (9 \times 10^{9})}{0.075}\\\\ E = 1440 \times 10^{4} \;\rm N/C[/tex]
Thus, we can conclude that the value of the x-component of the electric field produced by the line of charge at point P is [tex] 1440 \times 10^{4} \;\rm N/C[/tex].
Learn more about the Charge density here:
https://brainly.com/question/8532098