A buffer solution is composed of 1.00 mol of acid and 2.25 mol of the conjugate base. If the p K a of the acid is 4.90 , what is the pH of the buffer?

Respuesta :

Answer: The pH of the buffer is 5.25

Explanation:

Let the volume of buffer solution be V

We know that:

[tex]\text{Molarity}=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution}}[/tex]

To calculate the pH of acidic buffer, we use the equation given by Henderson Hasselbalch:

[tex]pH=pK_a+\log(\frac{[\text{conjugate base}]}{[acid]})[/tex]

We are given:

[tex]pK_a[/tex] = negative logarithm of acid dissociation constant of weak acid = 4.90

[tex][\text{conjugate base}]=\frac{2.25}{V}[/tex]

[tex][acid]=\frac{1.00}{V}[/tex]

pH = ?

Putting values in above equation, we get:

[tex]pH=4.90+\log(\frac{2.25/V}{1.00/V})\\\\pH=5.25[/tex]

Hence, the pH of the buffer is 5.25

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico