Respuesta :

Answer: they would be 192 miles apart after 3 hours

Step-by-step explanation:

The two trains left Metropolis at the same time.

One traveled south at 50 mph.

Distance travelled = speed × time

After 3 hours, the distance travelled by the first train southwards would be

3 × 50 = 150 miles

The other train travelled eastwards at 40 mph. After 3 hours, the distance travelled by the second train eastwards would be

3 × 40 = 120 miles

The distance between the trains at the end of 3 hours would be the hypotenuse of the triangle formed by the southward and eastward movement of both trains.

We would apply Pythagoras theorem which is expressed as

Hypotenuse² = opposite side² + adjacent side². Therefore,

Hypotenuse² = 150² + 120² = 36900

Hypotenuse = √36900 = 192 miles

ACCESS MORE
EDU ACCESS