Answer:
B) $1,346,549
Explanation:
maturity of 4 years; t = 4
semi compounding period ; n = 2
rate; i = 8% = 8/100
future value; FV = 5,000,000
using [tex]FV = PV *[1 + (i / n )]^{(n * t)}[/tex]
present value; PV = 3,653,451
PV is the amount generated when it was originally issued.
interest paid = 5,000,000 - 3,653,451
= 1,346,549