Answer:
1.137278672 m/s
+5.9 cm or -5.9 cm
Explanation:
A = Amplitude = 6.25 cm
m = Mass of object = 225 g
k = Spring constant = 74.5 N/m
Maximum speed is given by
[tex]v_m=A\omega\\\Rightarrow v_m=A\sqrt{\dfrac{k}{m}}\\\Rightarrow v_m=6.25\times 10^{-2}\times \sqrt{\dfrac{74.5}{0.225}}\\\Rightarrow v_m=1.137278672\ m/s[/tex]
The maximum speed of the object is 1.137278672 m/s
Velocity is at any instant is given by
[tex]\dfrac{v_m}{3}=\omega\sqrt{A^2-x^2}\\\Rightarrow \dfrac{A\omega}{3}=\omega\sqrt{A^2-x^2}\\\Rightarrow \dfrac{A}{3}=\sqrt{A^2-x^2}\\\Rightarrow \dfrac{A^2}{9}=A^2-x^2\\\Rightarrow A^2-\dfrac{A^2}{9}=x^2\\\Rightarrow x^2=\dfrac{8}{9}A^2\\\Rightarrow x=A\sqrt{\dfrac{8}{9}}\\\Rightarrow x=6.25\times 10^{-2}\sqrt{\dfrac{8}{9}}\\\Rightarrow x=\pm 0.0589255650989\ m[/tex]
The locations are +5.9 cm or -5.9 cm