Answer:
217.611 N
331.407 N
Explanation:
m = Mass of monkey = 11.6 kg
v = Velocity of the monkey = 3.5 m/s
r = Radius = 65.3 cm
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Centripetal force is given by
[tex]F_c=\dfrac{mv^2}{r}\\\Rightarrow F_c=\dfrac{11.6\times 3.5^2}{0.653}\\\Rightarrow F_c=217.611\ N[/tex]
The magnitude of the centripetal force is 217.611 N
Balancing the forces we get
[tex]F_c=T-mg\\\Rightarrow T=F_c+mg\\\Rightarrow T=217.611+11.6\times 9.81\\\Rightarrow T=331.407\ N[/tex]
The tension in the monkey's arm is 331.407 N