Answer:
v = 620.17 m/s
Explanation:
There are different formulas for calculating the speed of a wave. Based on the given parameters, the speed of the wave can be estimated as:
v = sqrt(breaking tensile strength/density)
Where:
The breaking tensile strength = 3*10^9 N/m^2
Density = 7800 kg/m^3
Therefore, we can estimate the speed of the wave as shown below:
v = sqrt(3*10^9/7800) = sqrt(384615.3846) = 620.17 m/s