Respuesta :
Answer:
a. The customer lifetime value=$10,956.77
b. The customer yields $1,560 per year in profits for this retailer
Explanation:
a.
In order to calculate the customers life-time value, the net present flow is determined from all the future profit cash flows profits. This can be expressed as;
NPV= R/(1+r)^t
where;
NPV=net present value
R=net cash flow during a certain period
r=annual interest rate
t=period
In our case;
NPV=unknown
R=profits per year=profit per week×number of weeks=$30×52=$1,560
r=7%=7/100=0.07
t=varies from 0 to 10 years
Consider the table below;
Year Future cash flows Net present value
1 1560 1560/{(1+0.07)^1}=1,457.94
2 1560 1560/{(1+0.07)^2}=1,362.56
3 1560 1560/{(1+0.07)^3}=1,273.42
4 1560 1560/{(1+0.07)^4}=1,190.12
5 1560 1560/{(1+0.07)^5}=1,112.26
6 1560 1560/{(1+0.07)^6}=1,039.49
7 1560 1560/{(1+0.07)^7}=971.49
8 1560 1560/{(1+0.07)^8}=907.93
9 1560 1560/{(1+0.07)^9}=848.54
10 1560 1560/{(1+0.07)^10}=793.02
Total NPV= 1,457.94+1,362.56+1,273.42+1,190.12+1,112.26+1,039.49+971.49+907.93+
848.54+793.02=$10,956.77
The customer lifetime value=$10,956.77
b.
The Profit yields per year can be determined using the expression below;
P=p×n
where;
P=annual profits
p=profits per week
n=number of weeks in a year
In our case;
P=unknown
p=$30
n=52 weeks
replacing;
P=30×52=$1,560 per year
The customer yields $1,560 per year in profits for this retailer
The retailer earns a profit of $1669.2 in per year from this consumer in profits. As a part of sales the annual sales include $20800. This will be taxable in the hands of the retailer.
The retailer employed zero capital to acquire such customer and hence no initial costs of pickup will be required by the retailer to attract this number of sales by the consumers.
- Consumer purchases groceries of 400 dollars each week and has not missed a single week during the lifetime span of 10 years of him visiting the store resulting in sales of $20800 each year and overall sales of $208000.
- It is given that the retailer earns $30 per week from such sales and hence the profits made by the retailer will be $1560.
[tex]30 *52= 1560[/tex]
and the overall profits of the retailer over the life of 10 years will be
[tex]1560*10=15600[/tex]
- 16692 dollars profits in 10 years will be earned by the retailer after adding 7% interest earned over the amount invested.
Hence, the retailer earns a profit of $1669 each year by such sales considering a 7% interest received.
To know more about profit from sales, refer to the link below.
https://brainly.com/question/1913058