Respuesta :

Answer: The molality of the solution is 0.953 m

Explanation:

Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per Liter of the solution

[tex]Molarity=\frac{n\times 1000}{V_s}[/tex]

where,

n= moles of solute

[tex]V_s[/tex] = volume of solution in ml

Given : 0.907 moles of lead(ii)nitrate is dissolved in 1000 ml of the solution.

density of solution= 1.252 g/ml

Thus mass of solution = [tex]Density\times volume=1.252\times 1000 ml=1252g[/tex]

mass of solute =[tex]moles\times {\text {Molar mass}}=0.907mol\times 331g/mol=300g[/tex]

mass of solvent =mass of solution - mass of solute = (1252-300)g= 952 g

Molality of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per kg of the solvent.

[tex]Molality=\frac{n\times 1000}{W_s}[/tex]

where,

n = moles of solute  = 0.907 moles

[tex]W_s[/tex]= weight of solvent in g  = 952 g

[tex]Molality = \frac{0.907\times 1000}{952g}=0.953m[/tex]

Thus molality of the solution is 0.953 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS