In general, if a sound has intensity of β dB at 1 m from the source, at what distance from the source would the decibel level decrease to 0 dB? Since the limit of hearing is 1 dB this would mean you could no longer hear it. Express the answer in terms of β. Possibly relevant information: The sound of normal breathing is not very loud, with an intensity of about 11 dB at a distance of 1 m away from the face of the breather. Again: EXPRESS THE ANSWER IN TERMS OF β!

Respuesta :

Answer: The required distance is given by

[tex]r_2=1\text{ m}\cdot 10^\frac{\beta}{20}.[/tex]

Explanation: The sound intensity in dB is given by the formula

[tex]\beta \text{ dB}=10\log\frac{I}{I_0}[/tex]

where [tex]I_0[/tex] is the hearing threshold in absolute units and [tex]I[/tex] is the absolute intensity of the sound which depends on the distance. In general, for two distances [tex]r_1[/tex] and [tex]r_2[/tex] we have that

[tex]\frac{I(r_1)}{I(r_2)}=\frac{r_2^2}{r_1^2}=\left(\frac{r_2}{r_1}\right)^2.[/tex]

Now let us take [tex]r_1=1\text{ m}[/tex] and let [tex]r_2[/tex] be the required distance. We have

[tex]\beta \text{ dB}=10\log\frac{I(r_1)}{I_0},\quad 0\text{ db}=10\log\frac{I(r_2)}{I_0}.[/tex]

Exponentiating these equations we obtain

[tex]10^{\frac{\beta}{10}}=\frac{I(r_1)}{I_0},\quad 10^0=1=\frac{I(r_2)}{I_0}.[/tex]

Dividing them

[tex]\frac{I(r_1)}{I(r_2)}=10^\frac{\beta}{10}.[/tex]

Using the previously stated identity

[tex]\frac{r_2^2}{r_1^2}=10^\frac{\beta}{10}\Rightarrow r_2=r_110^\frac{\beta}{20}=1\text{ m}\cdot 10^\frac{\beta}{10}[/tex]

Now if we use the given example where [tex]\beta=11[/tex] we have

[tex]r_2=1\text{ m}\cdot 10^{\frac{11}{20}}=3.55\text{ m}.[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS