Respuesta :

For the scatter plot on homework:

a) The relationship is that the test score will increase, if the time spent on homework increases

b) The function is y=8x+40, and what we need to see is what the score will be if someone puts in 3 hours of homework, x=3 in this because it means the time spent on homework:

y=8(3)+40

y=24+40

y=64

c) The score would be 40% if no time was spent doing homework

For the scatter plot on the rides:

a) y = -7/5x + 17.8

b) Anika worked 17.8 hours on Day 0

c) Decreased by 7/5 in a day.

Hope this helps, have a BLESSED AND WONDERFUL DAY! As well as a great Superbowl Weekend! :-)

- Cutiepatutie ☺❀❤

ACCESS MORE
EDU ACCESS