On September 1, Horton purchased $13,300 of inventory items on credit with the terms 1/15, net 30, FOB destination. Freight charges were $280. Payment for the purchase was made on September 18. Assuming Horton uses the perpetual inventory system and the net method of accounting for purchase discounts, what amount is recorded as inventory from this purchase?

a. $13,580
b. $13,300
c. $13,167
d. $13,447

Respuesta :

Answer:

amount record inventory = 13,167

correct option is c. $13,167

Explanation:

given data

purchased =  $13,300

terms =  1/15, net 30

Freight charges = $280

solution

we get here amount record inventory from the purchase

amount record inventory = purchased  × ( 1 - 0.01 )

amount record inventory = 13300 × (1 - 0.01)

amount record inventory = 13300  0.99

amount record inventory = 13,167

correct option is c. $13,167

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico