Respuesta :
Answer:
A. $192,900
Explanation:
In order to compute the total operating expenses for 2018, first, we have to calculate the variable cost per miles and the fixed cost which is shown below:
Variable cost per miles = (High Operating cost - low operating cost) ÷ (High miles - low miles)
= ($225,150 - $180,000) ÷ (85,000 miles - 50,000 miles)
= $45,150 ÷ 35,000 miles
= $1.29 per miles
Now the fixed cost equal to
= High operating cost - (High miles × Variable cost per miles)
= $225,150 - (85,000 miles × $1.29)
= $225,150 - $109,650
= $115,500
Now the estimated operating expenses would be
= Fixed cost + expected miles × variable cost per miles
= $115,500 + 60,000 × 1.29
= $115,500 + $77,400
= $192,900
Estimated OC for Really Fast Delivery Services is $192,900
Variable cost as per miles = (High OC - Low OC) / (High miles - Low miles)
Variable cost as per miles = [225,150 - 180,000] / [85,000 - 50,000]
Variable cost as per miles = 45,150 / 35,000
Variable cost as per miles = $1.29 per miles
Fixed cost = High OC - (High miles × VC per miles)
Fixed cost = $225,150 - (85,000 × $1.29)
Fixed cost = $115,500
Estimated OC = Fixed cost + [Expected miles × VC per miles]
Estimated OC = $115,500 + [60,000 × 1.29]
Estimated OC = $115,500 + $77,400
Estimated OC = $192,900
So, Option "A" is the correct answer to the following question.
Learn more:
https://brainly.com/question/14561839?referrer=searchResults