Answer:
b. $51,000
Explanation:
The computation of the cost of new equipment is shown below:
= Fair market value of the fixed asset + loss
= $50,000 + $1,000
= $51,000
where,
Loss is
= Book value - trade in allowance
The book value
= Cost of the fixed asset - accumulated depreciation
= $41,000 - $36,000
= $5,000
So, the loss would be
= $5,000 - $4,000
= $1,000 loss