Assume that each atom is a sphere, and that the surface of each atom is in contact with its nearest neighbor. Determine the percentage of unit cell volume that is occupied in (a) a face- centered cubic lattice, (b) a body-centered cubic lattice, and (c) a diamond lattice.

Respuesta :

Answer:

  • The percentage of unit cell volume that is occupied by atoms in a face- centered cubic lattice is 74.05%
  • The percentage of unit cell volume that is occupied by atoms in a body-centered cubic lattice is 68.03%  
  • The percentage of unit cell volume that is occupied by atoms in a diamond lattice is 34.01%

Explanation:

The percentage of unit cell volume = Volume of atoms/Volume of unit cell

Volume of sphere = [tex]\frac{4 }{3} \pi r^2[/tex]

a) Percentage of unit cell volume occupied by atoms in face- centered cubic lattice:

let the side of each cube = a

Volume of unit cell = Volume of cube = a³

Radius of atoms = [tex]\frac{a\sqrt{2} }{4}[/tex]

Volume of each atom = [tex]\frac{4 }{3} \pi (\frac{a\sqrt{2}}{4})^3[/tex] = [tex]\frac{\pi *a^3\sqrt{2}}{24}[/tex]

Number of atoms/unit cell = 4

Total volume of the atoms = [tex]4 X \frac{\pi *a^3\sqrt{2}}{24} = \frac{\pi *a^3\sqrt{2}}{6}[/tex]

The percentage of unit cell volume = [tex]\frac{\frac{\pi *a^3\sqrt{2}}{6}}{a^3} =\frac{\pi *a^3\sqrt{2}}{6a^3} = \frac{\pi \sqrt{2}}{6}[/tex] = 0.7405

= 0.7405 X 100% = 74.05%

b) Percentage of unit cell volume occupied by atoms in a body-centered cubic lattice

Radius of atoms = [tex]\frac{a\sqrt{3} }{4}[/tex]

Volume of each atom =[tex]\frac{4 }{3} \pi (\frac{a\sqrt{3}}{4})^3[/tex] =[tex]\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{16}[/tex]

Number of atoms/unit cell = 2

Total volume of the atoms = [tex]2X \frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{16} = \frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{8}[/tex]

The percentage of unit cell volume = [tex]\frac{\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{8}}{a^3} =\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{8a^3} = \frac{\pi \sqrt{3}}{8}[/tex] = 0.6803

= 0.6803 X 100% = 68.03%

c) Percentage of unit cell volume occupied by atoms in a diamond lattice

Radius of atoms = [tex]\frac{a\sqrt{3} }{8}[/tex]

Volume of each atom = [tex]\frac{4 }{3} \pi (\frac{a\sqrt{3}}{8})^3[/tex] = [tex]\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{128}[/tex]

Number of atoms/unit cell = 8

Total volume of the atoms = [tex]8X \frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{128} = \frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{16}[/tex]

The percentage of unit cell volume = [tex]\frac{\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{16}}{a^3} =\frac{\pi *a^3\sqrt{3}}{16a^3} = \frac{\pi \sqrt{3}}{16}[/tex] = 0.3401

= 0.3401  X 100% = 34.01%

ACCESS MORE
EDU ACCESS