contestada

Many car companies are performing research on collision avoidance systems. A small prototype applies engine braking that decelerates the vehicle according to the relationship a = − k √ t , where a and t are expressed in m/s² and seconds, respectively.
The vehicle is traveling at 20 m/s when its radar sensors detect a stationary obstacle. Knowing that it takes the prototype vehicle 4 seconds to stop, determine; (a) expressions for its velocity and position as a function of time, (b) how far the vehicle traveled before it stopped.

Respuesta :

Answer:

[tex]v(t)=-\frac{5}{2}\sqrt{t^3}+20\\s(t)=-\sqrt{t^5}+20t[/tex]

[tex]s(t=4)=48\text{ m}[/tex]

Explanation:

In this case acceleration is defined as:

[tex]a(t)=-k\sqrt{t}[/tex] ,

where k is a constant to be found.

To find the expressions for velocity and position as a function of time you must integrate the expression above for acceleration two times.

Initial conditions and boundary conditions are defined with the rest of the data as:

[tex]v(t=0)=20\text{ m/s}\\v(t=4)=0\text{ m/s}\\s(t=0)=0\text{ m}[/tex]

First integration is equal to:

[tex]a'(t)=v(t)=-k\int\sqrt{t}dt=-\frac{2}{3}k\sqrt{t^3}+C_1[/tex]

The boundary condition and initial condition can be used to calculate [tex]k[/tex] and [tex]C_1[/tex]:

[tex]C_1=20\\k=\frac{15}{4}[/tex]

With this expression for velocity is defined as:

[tex]v(t)=-\frac{5}{2}\sqrt{t^3}+20[/tex]

The same can be done to get to expression for position:

[tex]s(t)=-\sqrt{t^5}+20[/tex]

To get the total distance traveled you can integrate the velocity expression from time=0 sec to time=4 sec:

[tex]s_{tot}=\int_0^4(-\frac{5}{2}\sqrt{t^3}+20)dt=48\text{ m}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS