The following information relates to the manufacturing operations of the IMH Publishing Corporation for the year:Beginning EndingRaw materials inventory $ 47,000 $ 50,000Finished goods 58,000 50,000The raw materials used in manufacturing during the year totaled $108,000. Raw materials purchased during the year amount to:_________.

Respuesta :

Answer:

Raw materials purchased = $111,000

Explanation:

given data

                                           Beginning                       Ending

Raw materials inventory     $47,000                        $50,000

Finished goods                     58,000                          50,000

raw materials use manufacturing = $108,000

solution

we get here Raw materials purchased that is express as

Raw materials purchased + beginning raw material = ending Raw materials + Raw materials used    ...................1

put here value and we get

Raw materials purchased = $50,000 + $108,000 - $47,000

Raw materials purchased = $111,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico