Respuesta :
The maximum angular speed of the Blu-ray disc is 1,047.33 rad/s and the maximum linear speed of the Blu-ray disc is 62.84 m/s.
The given parameters;
- Diameter of the Blu-ray disc, d = 12 cm
- Number of revolution of the motor, N = 10,000 rev/min
The radius of the Blu-ray disc is calculated as;
[tex]r = \frac{d}{2} = \frac{12 \ cm}{2} \\\\r = 6 \ cm = 0.06 \ m[/tex]
The maximum angular speed of the Blu-ray disc is calculated as follows;
[tex]\omega = 2\pi N\\\\\omega =\frac{2\pi \ rad}{rev} \times \frac{10,000 \ rev}{\min} \times \frac{1 \min}{60 \ s} \\\\\omega = 1,047.33 \ rad/s[/tex]
The maximum linear speed of the Blu-ray disc is calculated as;
v = ωr
v = (1,047.33 x 0.06)
v = 62.84 m/s
Learn more here:https://brainly.com/question/14663354