contestada

A car, on a straight road, is stopped at a traffic light. When the light turns to green the car accelerates with a constant acceleration. It reaches a speed of 19.1 m/s (68.8 km/h) in a distance of 101 m. Calculate the acceleration of the car.

Respuesta :

Answer:

Acceleration of the car will be equal to [tex]a=1.805m/sec^2[/tex]

Explanation:

As the car is initially stop so initial velocity of the car u = 0 m /sec

It is given that after moving a distance of 101 m velocity of car is 19.1 m/sec

So final velocity of the car v=19.1 m/sec

We have to find the acceleration of the car

From third equation of motion we know that [tex]v^2=u^2+2as[/tex]

So [tex]19.1^2=0^2+2\times a\times 101[/tex]

[tex]a=1.805m/sec^2[/tex]

So acceleration of the car will be equal to [tex]a=1.805m/sec^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico