Answer:
218.25 W.
Explanation:
Power: This is defined as the rate at which work is done. The S.I unit is Watt (W). Mathematically, it can be expressed as
P = W/t ............................... Equation 1.
Where P = useful power output, W = useful work, t = time taken to do the work.
Given: W = 6.6×10⁶ J, t = 8.4 h = 8.4×60×60 = 30240 s.
Substitute into equation 1
P = 6.6×10⁶/30240
P = 218.25 W.
Hence the useful power output = 218.25 W.