I need answer for this

The perimeter of the garden is 57.14 m and
the total area of the garden is 178.28 sq. m.
Solution:
Given length of the rectangle = 16 m
Width of the rectangle = 8 m
Radius of the semi-circle = half of the width of the rectangle
Radius = 4 cm
Perimeter of the garden is two lengths of the rectangle and 2 curve sides of the semi-circle.
Perimeter = [tex]2l+2(\frac{2\pi r}{2} )[/tex]
= [tex]2l+2\pi r[/tex]
= [tex]2(16)+2\times\frac{22}{7}\times4[/tex]
= 32 + 25.14
= 57.14 m
Total area of the garden is the area of the rectangle and area of the two semi-circles.
Area of the garden = [tex](l\times w)+ 2(\frac{\pi r^2}{2})[/tex]
= [tex](l\times w)+ \pi r^2[/tex]
= [tex]16\times8+\frac{22}{7} \times 4\times 4[/tex]
= 128 + 50.28
= 178.28 square meter
Hence, the perimeter of the garden is 57.14 m and
the total area of the garden is 178.28 sq. m.