If two children, with masses of 16 kg and 24 kg , sit in seats opposite one another, what is the moment of inertia about the rotation axis? Express your answer using two significant figures.

Respuesta :

Answer:

The moment of inertia about the rotation axis is 117.45 kg-m²

Explanation:

Given that,

Mass of one child = 16 kg

Mass of second child = 24 kg

Suppose a playground toy has two seats, each 6.1 kg, attached to very light rods of length r = 1.5 m.

We need to calculate the moment of inertia

Using formula of moment of inertia

[tex]I=I_{1}+I_{2}[/tex]

[tex]I=(m+m_{1})\times r^2+(m+m_{2})\times r^2[/tex]

m = mass of seat

m₁ =mass of one child

m₂ = mass of second child

r = radius of rod

Put the value into the formula

[tex]I=(16+6.1)\times(1.5)^2+(24+6.1)\times(1.5)^2[/tex]

[tex]I=117.45\ kg-m^2[/tex]

Hence, The moment of inertia about the rotation axis is 117.45 kg-m²

ACCESS MORE
EDU ACCESS