Respuesta :
Answer:
linear charge density = -9.495 × [tex]10^{-34}[/tex] C/m
Explanation:
given data
revolutions per second = 1.80 × [tex]10^{6}[/tex]
radius = 1.20 cm
solution
we know that when proton to revolve around charge wire then centripetal force is require to be in orbit of radius around provide by electric force
so
- q × E = m × w² × r ..................1
- 9 × [tex]10^{9}[/tex] × [tex]\frac{2*linear\ charge\ density}r}[/tex] q = m × w² × r ............2
and w = [tex]\frac{2*\pi}{T}[/tex]
w = [tex]\frac{d\theta }{dt}[/tex]
w = 1.80 × [tex]10^{6}[/tex] × [tex]\frac{2*\pi}{1}[/tex]
w = 11304000 rad/s
so here from equation 2
- 9 × [tex]10^{9}[/tex] × [tex]\frac{2*linear\ charge\ density}{0.012}[/tex] 1.80 × [tex]10^{6}[/tex] = 1.672 × [tex]10^{-27}[/tex] × 11304000² × 0.0120
linear charge density = -9.495 × [tex]10^{-34}[/tex] C/m
The linear charge density is [tex]2.14*10^{-18} C/m[/tex]
The linear charge density is given as,
Linear charge density[tex]=\frac{Q}{L}[/tex]
Where Q is total charge and L is length.
Charge on one proton [tex]Q=1.6*10^{-19} C[/tex]
L = circumference of orbit
[tex]L=2\pi r=2*3.14*1.2*10^{-2}=0.075m[/tex]
Substitute value in above equation.
Linear charge density is,
[tex]\frac{Q}{L}=\frac{1.6*10^{-19} }{0.075} =2.14*10^{-18} C/m[/tex]
Learn more about the linear charge density here:
https://brainly.com/question/14568868