Respuesta :
Answer:
3.76 x 1014 s-1? λ = c/ν = 3.00 x 108 m/s = 7.98 x 10-7 m 3.76 x 1014 s-1.
Explanation:
hope i helped btw i am breanna plzz mark me brainliest
The value of wavelength with a frequency value of [tex] 3.76 \times {10}^{14} [/tex] is [tex] 7.97 \times {10}^{ - 5} \: Hz[/tex]
Recall :
- f = c / λ
- Where, f = frequency ;
- c = speed of light = [tex]3 \times {10}^{8} [/tex]
- λ = wavelength = [tex]3.76 \times {10}^{14} Hz[/tex]
Substituting the values into the equation :
[tex]wavelength = \frac{3 \times {10}^{8} }{3.76 \times {10}^{14} } = 0.7979 \times {10}^{(8 - 14)} = 0.7979 \times {10}^{ - 6} [/tex]
Therefore the value of wavelength , λ for the given frequency value is : [tex]7.98 \times {10}^{ - 5} Hz[/tex]
Learn more :https://brainly.com/question/11810513?referrer=searchResults