Answer:
∆H° reaction = -890.3 kJ
Explanation:
The given equation is :
[tex]CH_{4}(g)+2O_{2}(g)\rightarrow CO_{2}(g)+2H_{2}O(l)[/tex]
Now ,
O2 is in the standard state so its ∆H° is zero.
∆H° is calculated by considering the formation of CO2 , H2O and CH4 .
[tex]C(s)+H_{2}(g)\rightarrow CO_{2}[/tex]..........∆H°a = -393.5 kJ
[tex]H_{2}+\frac{1}{2}O_{2}\rightarrow H_{2}O(l)[/tex].....∆H°b = -285.8 kJ
[tex]C+2H_{2}\rightarrow CH_{4}(g)[/tex]..........∆H°c = -74.8 kJ
Multiply equation of water H2O by 2
and reverse the direction of equation of CH4
Hence the sign of ∆H°c = +74.8 kJ becomes +ve.
We are doing this because CH4 is to be in the reactant side not in the product side.
∆H° reaction = ∆H°a +2(∆H°b) -∆H°c
∆H° reaction = -393.5 - 2(285.8) + 74.8
∆H° reaction = -890.3 kJ