Answer:
0.59 cm
Explanation:
height of cup (h) = 10 cm
radius of cup (r) = 10 cm
rate of change of water level (V') = 16π/3 [tex]cm^{3} /sec[/tex]
rate of change of height (h) = 3 cm
the ratio of the height to radius (h:r) = 10:10
h/r = 10/10
h/r = 1
r=h
formula for volume of a volume (v) = [tex]\frac{1}{3}[/tex].π[tex]r^{2}[/tex]h
substituting r=h into the formula above we have
v = [tex]\frac{1}{3}[/tex].π[tex]h^{2}[/tex]. h = [tex]\frac{1}{3}[/tex].π[tex]h^{3}[/tex]
differentiating the above we have
v' = 3([tex]\frac{1}{3}[/tex]π[tex]h^{2}[/tex])h' = π[tex]h^{2}[/tex].h'
rearranging the above we have
h' = v' / (π[tex]h^{2}[/tex])
where
h' = ((16 x π) / 3) ÷ ( π x [tex]3^{2}[/tex])
h' = ((16 x 3.142) / 3) ÷ ( 3.142 x [tex]3^{2}[/tex])
h' = 16.76 / 28.28
h' = 0.59 cm