A solution is prepared by mixing 93.0 mL of 5.00 M HCl and 37.0 mL of 8.00 M HNO3. Water is then added until the final volume is 1.00 L. Calculate [H ], [OH -], and the pH for this solution.

Respuesta :

Answer:

[tex][H^{+}] = 0.761 \frac{mol}{L}[/tex]

[tex][OH^{-}]=1.33X10^{-14}\frac{mol}{L}[/tex]

[tex]pH = 0.119[/tex]

Explanation:

HCl and HNO₃ both dissociate completely in water. A simple method is to determine the number of moles of proton from both these acids and dividing it by the total volume of solution.

[tex]n_{H^{+} } from HCl = [HCl](\frac{mol}{L}). V_{HCl}(L) \\ n_{H^{+} } from HNO_{3} = [HNO_{3}](\frac{mol}{L}). V_{HNO_{3}}(L)[/tex]

Here, n is the number of moles and V is the volume. From the given data moles can be calculated as follows

[tex]n_{H^{+} } from HCl = (5.00)(0.093)[/tex]

[tex]n_{H^{+} } from HCl = 0.465 mol[/tex]

[tex]n_{H^{+} } from HNO_{3} = (8.00)(0.037)[/tex]

[tex]n_{H^{+} } from HNO_{3} = 0.296 mol[/tex]

[tex]n_{H^{+}(total) } = 0.296 + 0.465[/tex]

[tex]n_{H^{+}(total) } = 0.761 mol[/tex]

For molar concentration of hydrogen ions:

[tex][H^{+}] = \frac{n_{H^{+}}(mol)}{V(L)}[/tex]

[tex][H^{+}] = \frac{0.761}{1.00}[/tex]

[tex][H^{+}] = 0.761 \frac{mol}{L}[/tex]

From dissociation of water (Kw = 1.01 X 10⁻¹⁴ at 25°C) [OH⁻] can be determined as follows

[tex]K_{w} = [H^{+} ][OH^{-} ][/tex]

[tex][OH^{-}]=\frac{Kw}{[H^{+}] }[/tex]

[tex][OH^{-}]=\frac{1.01X10-^{-14}}{0.761 }[/tex]

[tex][OH^{-}]=1.33X10^{-14}\frac{mol}{L}[/tex]

The pH of the solution can be measured by the following formula:

[tex]pH = -log[H^{+} ][/tex]

[tex]pH = -log(0.761)[/tex]

[tex]pH = 0.119[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS