Respuesta :
Answer
given,
mass of ice hockey player = 110 Kg
initial speed of the skate = 3 m/s
final speed of the skate = 0 m/s
distance of the center of mass, m = 30 cm = 0.3 m
a) Change in kinetic energy
[tex]\Delta KE = \dfrac{1}{2}mv_f^2 - \dfrac{1}{2}mv_i^2[/tex]
[tex]\Delta KE = \dfrac{1}{2}m(0)^2 - \dfrac{1}{2}\times 110 \times 3^2[/tex]
[tex]\Delta KE = - 495\ J[/tex]
b) Average force must he exerted on the railing
using work energy theorem
W = Δ KE
F .d = -495
F x 0.3 = -495
F = -1650 N
the average force exerted on the railing is equal to 1650 N.
Answer:
(a). The change in the kinetic energy of his center of mass during this process is -495 J.
(b). The average force is 1650 N.
Explanation:
Given that,
Mass = 110 kg
Speed = 3.0 m/s
Distance = 30 cm
(a). We need to calculate the change in the kinetic energy of his center of mass during this process
Using formula of kinetic energy
[tex]\Delta K.E=K.E_{2}-K.E_{1}[/tex]
[tex]\Delta K.E=\dfrac{1}{2}mv_{f}^2-\dfrac{1}{2}mv_{i}^2[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\Delta K.E=\dfrac{1}{2}\times110\times0^2-\dfrac{1}{2}\times110\times(3.0)^2[/tex]
[tex]\Delta K.E=-495\ J[/tex]
(b). We need to calculate the average force must he exert on the railing
Using work energy theorem
[tex]W=\Delta K.E[/tex]
[tex]Fd=\Delta K.E[/tex]
[tex]F=\dfrac{\Delta K.E}{d}[/tex]
Put the value into the formula
[tex]F=\dfrac{-495}{30\times10^{-2}}[/tex]
[tex]F=-1650\ N[/tex]
The average force is 1650 N.
Hence, (a). The change in the kinetic energy of his center of mass during this process is -495 J.
(b). The average force is 1650 N.