Respuesta :

A bowling ball of 7.0 kg will be weighed around 15.54 lbs (pounds) at the surface of the Earth.

Explanation:

The weight of the bowling ball as given in the question,

[tex]W=7.0 \mathrm{kg}[/tex]

Since we know that the force of gravity acting on an object at the surface of the Earth is 2.22 lb i.e. the object will be weighed as 2.22 lb at the surface of the Earth. Similarly, here in this case;

The weight of the bowling ball,

[tex]W=7.0 \mathrm{kg} \times 2.22 \frac{\mathrm{lb}}{\mathrm{kg}}[/tex]

[tex]W=15.54 l b[/tex]

Hence, the bowling ball will be weighed as 15.54 lbs at the surface of the Earth.

ACCESS MORE
EDU ACCESS