A ball is thrown into the air from the top of a building. The height, h(t), of the ball above the ground t seconds after it is thrown can be modeled by h(t) = -16t2 + 64t + 80. How many seconds after being thrown will the ball hit the ground?

Respuesta :

Answer: 5 seconds

Step-by-step explanation:

Given : A ball is thrown into the air from the top of a building.

The height, h(t), of the ball above the ground t seconds after it is thrown can be modeled by [tex]h(t) = -16t^2 + 64t + 80[/tex] .

When ball reaches the ground , then its height from ground become zero.

i.e. [tex]h(t) = -16t^2 + 64t + 80=0[/tex]

Divide equation by 16 , we get

[tex]-t^2 + 4t + 5=0\\\\\Rightarrow\ t^2-4t-5=0\\\\\Rightarrow\ t^2+t-5t-5=0\\\\\Rightarrow\ t(t+1)-5(t+1)=0\\\\\RIghtarrow\ (t+1)(t-5)=0 \\\\\Rightarrow\ t= -1 , 5[/tex]

Since time cannot be negative , therefore t= 5

Hence, the ball will take 5 seconds ( after being thrown) to hit the ground.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico