The sinusoid corresponding to the phasor V2 = 6 + j8 V and ω = 31 rad/s is v2(t) =__________ V. Please report your answer so the magnitude is positive and all angles are in the range of negative 180 degrees to positive 180 degrees.

Respuesta :

Answer:

[tex]v_2(t)=10sin[31t+53.13^{\circ}]\ V[/tex]

Explanation:

Given in the question

[tex]\omega[/tex] = Angular frequency = 31 rad/s

[tex]V_2=(6+j8)V[/tex]

[tex]V_2=\sqrt{6^2+8^2}tan^{-1}\dfrac{8}{6}\\\Rightarrow V_2=10, 53.13^{\circ}[/tex]

Now,

[tex]v_2(t)=rsin[\omega t+\theta]\\\Rightarrow v_2(t)=10sin[31t+53.13^{\circ}]\ V[/tex]

The required function is

[tex]\mathbf{v_2(t)=10sin[31t+53.13^{\circ}]\ V}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS