A candy store sells boxes of candy containing caramels and cremes. Each box sells for $12.50 and hold 30 pieces of candy (all pieces are the same size). If the caramels cost $0.25 to produce and the cremes cost $0.45 to produce, how many of each should be in the box to yield a profit of $3 dollars?

Respuesta :

Answer:

Number of caramels = 20

number cremes = 30 - 20 = 10

Explanation:

Data provided in the question:

Selling cost of each box = $12.50

Number of pieces of candies held in a box = 30

Cost of producing caramel = $0.25

Cost of producing cremes = $0.45

Now,

let the number of caramels be 'x'

Thus,

Number of cremes = 30 - x

Profit = Selling price - Cost

3 = $12.50 - [ 0.25x + 0.45(30 - x) ]

or

[ 0.25x + 0.45(30 - x) ] = 12.50 - 3

or

0.25x + 13.5 - 0.45x = 9.50

or

-0.20x = 9.50 - 13.5

or

-0.20x = - 4

or

x = 20

Hence,

Number of caramels = 20

number cremes = 30 - 20 = 10

ACCESS MORE
EDU ACCESS