A chemist mixes 96.2 g of chloroform with 31.2 g of acetone and 98.1 g of acetyl bromide. Calculate the percent by mass of each component of this solution Be sure each of your answer entries has the correct number of significant digits. acetyl bromide

Respuesta :

Answer:

42.6 % CHCl₃, 13.83 % C₃H₆O and 43.5 % CH₃COBr

Explanation:

This is a solution with 3 compounds:

96.2 g of CHCl₃

31.2 g of C₃H₆O

98.1 g of CH₃COBr

Total mass of solution is : 96.2g + 31.2 g + 98.1g = 225.5 g

Percent by mass is, the mass of the compounds in 100 g of solution

Let's prepare the rule of three

225.5 g of solution have ____ 96.2 g ___ 31.2 g _____98.1 g

100 g of solution would have ____

(100 . 96.2) / 225.5 = 42.6

(100 . 31.2) / 225.5 = 13.83

(100 . 98.1) / 225.5 =  43.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico