Newton's law of motions worksheet answer solutions What is the mass of an object that needs a force of 6 600 N to increase its speed from rest to 107 m/s in 2.3 seconds?

Respuesta :

Answer:

141.87 kg.

Explanation:

Deduction From Newton's second law of motion.

F = ma....................... Equation 1

Where F = Force acting on the object, m = mass of the object, a = acceleration  of the object.

Making m the subject of the equation,

m = F/a .................. Equation 2

But

a = (v-u)/t............... Equation 3

Where v = final velocity, u = initial velocity, t = time.

Given: v = 107 m/s, u = 0 m/s ( fro rest), t = 2.3 s.

Substituting into equation 3

a = (107-0)/2.3

a = 107/2.3

a = 46.52 m/s².

Also Given, F = 6600 N

Substitute into equation 2

m = 6600/46.52

m = 141.87 kg.

Hence the mass of the object = 141.87 kg.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico