Answer:
(a)[tex]6t\hat{i} + t^2\hat{j}[/tex]
(b)[tex]6\hat{i} + 2t\hat{j}[/tex]
(c)x = 30m, y = 25m
(d)11.66m/s
Explanation:
While position has a formula of [tex]at^2/2 + vt [/tex], velocity has a formula of a*t.
(a) the vector position of the particle at any time t is
[tex]s(t) = v_it\hat{i} + a_jt^2/2\hat{j} = 6t\hat{i} + t^2\hat{j}[/tex]
(b) the vector velocity of the particle at any time t is
[tex]v(t) = v_i\hat{i} + a_jt\hat{j} = 6\hat{i} + 2t\hat{j}[/tex]
(c) at t = 5 s
[tex]s(5) = 6*5\hat{i} + 5^2\hat{j} = 30\hat{i} + 25\hat{j}[/tex]
So x = 30 m and y = 25m
(d) [tex] v(5) = 6\hat{i} + 2*5\hat{j} = 6\hat{i} + 10\hat{j}[/tex]
with [tex]v_i = 6 m/s, v_j = 10m/s[/tex]So the speed quantity is
[tex]\sqrt{6^2 + 10^2} = \sqrt{36 + 100} = \sqrt{136} = 11.66 m/s[/tex]