In very cold weather, a significant mechanism for heat loss by the human body is energy expended in warming the air taken into the lungs with each breath. A) On a cold winter day when the temperature is -19.0 C, what is the amount of heat needed to warm to internal body temperature (37 C ) the 0.470 J (Kg *K) of air exchanged with each breath? Assume that the specific heat capacity of air is 1020 and that 1.0 L of air has a mass of 1.3 g . B) How much heat is lost per hour if the respiration rate is 21.0 breaths per minute?

Respuesta :

Answer:

A) [tex]Q_a=74256\ J[/tex]

B) [tex]Q=93562560\ J[/tex]

Explanation:

Given:

  • temperature of air, [tex]T_a=-19+273=254\ K[/tex]
  • temperature of lungs, [tex]T_l=37+273=310\ K[/tex]
  • specific Heat exchanged from the lungs , [tex]c_l=0.47\ J.kg^{-1}.K^{-1}[/tex]
  • specific heat of air, [tex]c_a=1020\ J.kg^{-1}.K^{-1}[/tex]
  • mass of 1 L air, [tex]m'=1.3\ kg[/tex]
  • breath rate, [tex]b=21\ breath.min^{-1}[/tex]

A)

Now,

amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:

[tex]Q_a=m'.c_a.\Delta T[/tex]

[tex]Q_a=1.3\times1020\times (310-254)[/tex]

[tex]Q_a=74256\ J[/tex]

B)

Amount of heat lost per hour:

No. of breaths per hour:

[tex]B=b.60[/tex]

[tex]B=21\times 60[/tex]

[tex]B=1260[/tex]

Now the total loss of energy in 1 hr.:

[tex]Q=Q_a.B[/tex]

[tex]Q=74256\times 1260[/tex]

[tex]Q=93562560\ J[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico