Answer:
Mole fraction of [tex]CH_4O[/tex] = 0.58
Mole fraction of [tex]C_2H_6O[/tex] = 0.42
Explanation:
Let the mass of [tex]CH_4O[/tex] and [tex]C_2H_6O[/tex] = x g
Molar mass of [tex]CH_4O[/tex] = 33.035 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
[tex]moles = \frac{Mass\ taken}{Molar\ mass}[/tex]
Thus,
[tex]Moles_{CH_4O}= \frac{x\ g}{33.035\ g/mol}[/tex]
[tex]Moles_{CH_4O}=\frac{x}{33.035}\ mol[/tex]
Molar mass of [tex]C_2H_6O[/tex] = 46.07 g/mol
Thus,
[tex]Moles= \frac{x\ g}{46.07\ g/mol}[/tex]
[tex]Moles_{C_2H_6O}=\frac{x}{46.07}\ mol[/tex]
So, according to definition of mole fraction:
[tex]Mole\ fraction\ of\ CH_4O=\frac {n_{CH_4O}}{n_{CH_4O}+n_{C_2H_6O}}[/tex]
[tex]Mole\ fraction\ of\ CH_4O=\frac{\frac{x}{33.035}}{\frac{x}{33.035}+\frac{x}{46.07}}=0.58[/tex]
Mole fraction of [tex]C_2H_6O[/tex] = 1 - 0.58 = 0.42