According to the following reaction, how many grams of water are produced in the complete reaction of grams of sulfuric acid?

Respuesta :

This question requires the mass of sulfuric acid and a balance equation. The complete question is given below

Question:

According to the following reaction, how many grams of water are produced in the complete reaction of 24.1 grams of sulfuric acid?

H₂SO₄(aq) + Zn(OH)₂(s) ---------> ZnSO₄(aq) + 2H₂O(l)

Answer:

8.85 grams of water is obtained from 24.1 grams of sulfuric acid according to the given reaction

Explanation:

In this problem, the mass of water can be determined by using the balanced chemical equation.

Step 1: Write all data

Molar mass of water = 18 g

Molar mass of sulfuric acid = 98 g

Given mass of sulfuric acid = 24.1 g

Mass of water from reaction = ?

Step 2: Write statement for conversion

Given equation shows that

1 mole of H₂SO₄ gives 2 moles of water

Step 3: Convert moles into molar mass

Convert the moles into molar mass so, the statement becomes,

98 g of H₂SO₄ gives (2)(18) g of water

1 g of H₂SO₄ gives (2)(18)/98 g of water

Step 4: Use given data

24.1 g of H₂SO₄ gives (2)(18)(24.1)/98 g of water

amount of water = 8.85 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS