Answer:
3.33 m/s
Explanation:
given,
mass of bullet, m = 20 g = 0.02 Kg
speed of bullet, v = 250 m/s
mass of rifle, M = 1.5 kg
speed of recoil, u = ?
initial speed of the bullet and the rifle is zero.
using conservation of momentum
(M + m) V = m v + M u
(M + m) x 0 = 0.02 x 250 + 1.5 x u
1.5 u = -5
u = -3.33 m/s
negative sign represent that the recoil velocity is opposite to bullet velocity.
Hence, the recoil velocity is equal to 3.33 m/s