Answer:
Length of the stake will be 0.3623 m
Explanation:
We have given energy required to fully drive a stake into ground = 0.30 KJ = 300 J
Average resistive force acting on the floor is equal to F = 828 N
We have to find the length of the stake
We know that work done is given by
W = Fd, here W is work done , F is average force and d is the length of the stake
So 300 = 828×d
d = 0.3623 m
So length of the stake will be 0.3623 m