Answer:
$76.46 per unit
Explanation:
Conversion costs = direct labor costs + manufacturing costs
*conversion costs do not include materials.
total conversion costs = direct labor ($63,000) + manufacturing overhead ($94,500) = $157,500
conversion cost per unit = $157,500 / 2,060 units = $76.46 per unit