Respuesta :

Answer:

Force acting on the basketball will be 351.85 N

Explanation:

We have given velocity of baseball is changes from 50 m/sec to 45 m /sec in 0.00135 sec

So initial; velocity of the ball u = 50 m /sec

And final velocity of the ball v = 45 m /sec

Mass of the basketball m = 95 gram = 0.095 kg

Time taken t = 0.00135 sec

From third equation of motion v = u+at

So [tex]45=50+a\times 0.00135[/tex]

a = 3703.70 [tex]m/sec^2[/tex]

We have to find the force needed to change the speed of the basketball

According to newtons law force is given by F = ma

So F = 0.095×3703.70 = 351.85 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico