If the caffeine concentration in a particular brand of soda is 2.97 mg/oz, 2.97 mg/oz, drinking how many cans of soda would be lethal? Assume that 10.0 g of caffeine is a lethal dose, and there are 12 oz in a can.

Respuesta :

Explanation:

The given data is as follows.

     Concentration of caffeine = 2.97 mg/oz

     Number of oz in a can = 12 oz

Therefore, the concentration of caffeine in one can is calculated as follows.

                 = [tex](12 \times 2.97)[/tex] mg

                 = 35.64 mg

                 = [tex]35.64 \times 10^{-3} g[/tex]

Since, it is given that lethal dose is 10.0 g. Hence, number of cans are calculated as follows.

     No. of cans = [tex]\frac{\text{Lethal dose}}{\text{concentration in one can}}[/tex]

                         = [tex]\frac{10 g}{35.64 \times 10^{-3} g}[/tex]

                         = 280.58

                         = 281 (approx)

Thus, we can conclude that 281 cans of soda would be lethal.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico