Answer
given,
torque produced, τ = 22 N.m
Radius of the wheel. r = 10 cm
Moment of inertial = 2 kg.m²
initial angular speed = 0 rad/s
time, t = 5 s
a) we know,
τ = I α
22 = 2 x α
α = 11 rad/s²
using equation of rotation motion
[tex]\theta = \omega_o t + \dfrac{1}{2}\alpha t^2[/tex]
[tex]\theta =\dfrac{1}{2}\times 11 \times 5^2[/tex]
θ = 137.5 rad
θ = 137.5/2π = 22 revolution.
b) angular velocity of the motor
[tex]\omega_f = \omega_i + \alpha t[/tex]
[tex]\omega_f = 0 + 11 x 5[/tex]
[tex]\omega_f = 55\ rad/s[/tex]
c) acceleration of a point on the rim of the wheel
radial acceleration
[tex]a_r = \omega^2 r[/tex]
[tex]a_r = 55^2\times 0.1[/tex]
[tex]a_r =302.5 \ m/s^2[/tex]
tangential acceleration of the point on the rim
[tex]a_t = \alpha r[/tex]
[tex]a_t = 11\times 0.1[/tex]
[tex]a_t = 1.1\ m/s^2[/tex]
now, acceleration of the point
[tex]a = \sqrt{a_r^2+a_t^2}[/tex]
[tex]a = \sqrt{302.5^2+1.1^2}[/tex]
[tex]a = 302.5\ m/s^2[/tex]