A ball is thrown straight up with a speed of 12 meters per second near the surface of Earth. What is the maximum height reached by the ball?

Respuesta :

Answer:

maximum height =7.347m

Step-by-step explanation:

maximum height = (U²sin²θ)/2g

where θ = 90° as the ball is thrown straight up.

sin90°=1 , so our formula reduces to;

H= U²/2g

U=12m/s  , g=9.8m/s²

H= 12²/(2*9.8)

H=7.347m

Answer:H=7.339m

Step-by-step explanation:

The formula to find maximum height is :

H= v^2/(2× g)

V means speed=12 m/s

g means acceleration due gravity (constant)= 9.81m/s^2

Apply the formula

H=(12^2)/(2×9.81)

H=144/19.62

H=7.339m

ACCESS MORE
EDU ACCESS