Respuesta :

The mass of MgCO₃ is 1.9g.

The balanced chemical reaction is shown below

Na₂CO₃   +   Mg(NO₃)₂     ⇒   2 NaNO₃   + MgCO₃

0.200 M   0.0450 M                                        ?

10.0           5.00 mL                                          ?

Since the volume and concentration of Mg(NO₃)₂ and Na₂CO₃  is given , we can calculate the number of moles for each of them and then determine the limiting reagent.

Convert the volume of  Mg(NO₃)₂and Na₂CO₃ to liters:

5.00 mL x ( 1 L/1000 mL ) =   5.00 x 10⁻³ L

10.00 mL x ( 1L/ 1000 mL ) = 1.000 x 10 ⁻² L

Number of  mol Mg(NO₃)₂ = ( 0.0450 mol /L  ) x 5.00 x 10⁻³ L

                                           = 2.25 x 10⁻⁴ mol Mg(NO₃)₂

Number of mol Na₂CO₃ = ( 0.200 mol / L ) x 1 x 10⁻² L  

                                        = 2.000 x 10⁻³  mol Na₂CO₃

Limiting reagent

    = 2.25 x 10⁻⁴ mol Mg(NO₃)₂ x ( 1 mol Na₂CO₃ / mol  Mg(NO₃)₂ )

      = 2.25 x 10⁻⁴ mol  Na₂CO₃ required .

Limiting reagent is Mg(NO₃)₂ since 2.25 x 10⁻⁴ mol  Na₂CO₃ is required to

react completely with  2.25 x 10⁻⁴Mg(NO₃)₂, and there's an excess.

Number of  mole  of MgCO₃ produced

= 2.25 x 10⁻⁴ mol  Mg(NO₃)₂ x ( 1 mol MgCO₃ / 1 mol Mg(NO₃)₂ )

= 2.25 x 10⁻⁴ mol  MgCO₃

Mole = mass/molar mass

Mass= Mole × molar mass

2.25 x 10⁻⁴ mol  MgCO₃ x   84.31 g/mol  = 1.90 g

Read more on https://brainly.com/question/14544736

ACCESS MORE
EDU ACCESS