The question is incomplete, here is the complete question:
A solution is made by mixing 103. g of acetone and 137. g of acetic acid. Calculate the mole fraction of acetic acid in this solution. Round your answer to 3 significant digits.
Answer: The mole fraction of acetone in the solution is 0.438
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of acetic acid = 137. g
Molar mass of acetic acid = 60 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of acetic acid}=\frac{137g}{60g/mol}=2.283mol[/tex]
Given mass of acetone = 103. g
Molar mass of acetone = 58 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of acetic acid}=\frac{137g}{60g/mol}=1.78mol[/tex]
To calculate the mole fraction, we use the equation:
[tex]\chi_A=\frac{n_A}{n_A+n_B}[/tex]
Calculating the mole fraction of acetone:
[tex]\chi_{\text{acetone}}=\frac{n_{\text{acetone}}}{n_{\text{acetone}}+n_{\text{acetic acid}}}[/tex]
[tex]\chi_{\text{acetone}}=\frac{1.78}{1.78+2.283}\\\\\chi_{\text{acetone}}=0.438[/tex]
Hence, the mole fraction of acetone in the solution is 0.438