Respuesta :

Answer:

volume =0.9645cm³

Explanation:

density refers to the ratio of mass to volume of a substance. It gives us a clue about how heavy an object is.

density = mass/volume

volume = mass/density

mass=21.8g

density=22.6g

volume =21.8/22.6

volume =0.9645cm³

The occupied volume will be "0.9645 cm³"

Given values are:

  • Mass, m = 21.8 g
  • Density, d = 22.6 g

As we know the formula,

→ [tex]Density = \frac{Mass}{Volume}[/tex]

or,

→ [tex]Volume = \frac{Mass}{Density}[/tex]

By substituting the values, we get

                [tex]= \frac{21.8}{22.6}[/tex]

                [tex]= 0.9645 \ cm^3[/tex]

Thus the above answer is right.

Learn more about volume here:

https://brainly.com/question/4798076

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico