A solid mixture consists of 47.6g of KNO3 (potassium nitrate) and 8.4g of K2SO4 (potassium sulfate). The mixture is added to 130. g of water. If the solution described in the introduction is cooled to 0 degrees celcius what mas of k2so4 will crystallize?

Respuesta :

Answer: No crystals of potassium sulfate will be seen at 0°C for the given amount.

Explanation:

We are given:

Mass of potassium nitrate = 47.6 g

Mass of potassium sulfate = 8.4 g

Mass of water = 130. g

Solubility of potassium sulfate in water at 0°C = 7.4 g/100 g

This means that 7.4 grams of potassium sulfate is soluble in 100 grams of water

Applying unitary method:

In 100 grams of water, the amount of potassium sulfate dissolved is 7.4 grams

So, in 130 grams of water, the amount of potassium sulfate dissolved will be [tex]\frac{7.4}{100}\times 130=9.62g[/tex]

As, the soluble amount is greater than the given amount of potassium sulfate

This means that, all of potassium sulfate will be dissolved.

Hence, no crystals of potassium sulfate will be seen at 0°C for the given amount.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico